Dzienne zapotrzebowanie na magnez – dowiedz się już dziś!
Data publikacji 28 września 2022
Świat przepełniony jest wynalazkami. W teraźniejszych czasach mamy możliwość zrobienia badań krwi i dowiedzenia się czy istnieją w naszym organizmie niedobory któregoś z pierwiastków. Na szczęście medycyna wciąż idzie do przodu i jest możliwe przeprowadzanie specjalistycznych badań. Dzienne zapotrzebowanie na magnez to bardzo ważna kwestia. Warto poznać temat bliżej.
Magnez. Dlaczego taki ważny?
Magnes należy do bardzo istotnych aktywatorów mnóstwa enzymów. Odgrywa niezwykle istotną rolę, między innymi w momencie skurczu mięśni, ma ważny wpływ na układ nerwowy jak i przenosi oraz magazynuje energie. Kiedy pojawia się w organizmie niedobór może to oznaczać zaburzenia przemiany energetycznej komórek oraz zmniejsza się stabilność płytek krwi. Wszelkie preparaty z magnezem dostępne w aptekach są polecane zwłaszcza osobom, które są narażone na braki tego pierwiastka w organizmie. Mogące być spowodowane nieodpowiednim odżywianiem na co dzień bądź stresem. Magnez może być stosowany również w czasie kiedy mamy intensywną pracę umysłową i fizyczną jak, i w okresie rekonwalescencji po różnego rodzaju zabiegach natury chirurgicznej kiedy to występuje ryzyko niedoboru tego pierwiastka. Każdy bogaty w magnez preparat leczniczy, wpływa pozytywnie na redukcję zmęczenia oraz na pracę mięśni.
Zapotrzebowanie na magnez – co zrobić aby zwiększyć poziom magnezu
Im dłużej będzie się utrzymywać obniżona przyswajalność tego pierwiastka, tym prawdopodobne, że przez zmniejszanie się zapasu tegoż minerału naraża się na kilka z bardziej niepokojących skutków ubocznych niedoboru, który trwa długotrwale. Im dłużej będziesz mieć obniżoną przyswajalność magnezu, tym większe prawdopodobieństwo, że przez zmniejszenie zapasów tego minerału narażasz się na niektóre z bardziej niepokojących skutków ubocznych długotrwałego braku tego minerału. Według dr Carolyn Dean – eksperta w dziedzinie tego pierwiastka, do odpowiedniego poziomu magnezu należy dążyć bowiem może on poprawić kondycję serca, zapobiegać skrajnej nadwadze czy otyłości. Działa prewencyjnie w przypadku udarowi oraz poprawia pamięć czy nastrój.
Dzienne zapotrzebowania na magnez
Magnez niezwykle często określany jest jako pierwiastek życia. Wspomaga bowiem prawie wszystkie układy: strukturę nerwową, kostną oraz mięśniową. Dlatego nieważne ile ma się lat czy jakiej jest się płci, powinno się zadbać o jego odpowiedni poziom w organizmach, choćby dlatego, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i urodą przez wiele lat. Czym grożą niedobory magnezu? Jak go dawkować? Kwestia wygląda następująco: dzienne zapotrzebowanie zdrowej, dorosłej kobiety na magnez to między 300-320 mg, a dla mężczyzny dawka ta zwiększa się do około 400-420 mg. Sytuacja wygląda nieco inaczej u kobiet w ciąży jak i karmiących. Ich zapotrzebowanie wynosi nawet do 400 mg. Jeśli chodzi o dzieci to ich potrzeba zaspokojenia poziomu magnesu oscyluje w zależności od wieku. W przypadku niemowląt to około 30g, do aż 400 miligram dla nastolatków. Magnez jest bardzo ważny dla dzieci. Wpływa nie tylko na rozwój kości ale kondycje psychiczną.