Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie anemia u dzieci

Anemia u dzieci – charakterystyka i przyczyny

Data publikacji 29 września 2022


Anemia to poważne zaburzenie, które charakteryzuje się między innymi wyraźnym spadkiem poziomu hemoglobiny. Jedną z najczęstszych przyczyn anemii u dzieci jest niedobór żelaza, czyli minerału odgrywającego ogromną rolę w poprawnym funkcjonowaniu całego organizmu.

Czym jest anemia u dzieci?

Anemia, znana również jako niedokrwistość, jest stanem chorobowym, który charakteryzuje się obniżonym poziomem hemoglobiny. W krwi dziecka cierpiącego na anemię można zaobserwować również spadek liczby erytrocytów. Warto pamiętać o tym, że na wystąpienie anemii narażone są między innymi wcześniaki oraz dzieci z niską masą urodzeniową.

Nie można zapominać o tym, że nieleczona anemia u dzieci może prowadzić do znacznego osłabienia systemu odpornościowego organizmu. Niedokrwistość zwiększa również ryzyko wystąpienia różnego rodzaju powikłań prowadzących do poważnych zaburzeń pracy układu oddechowego i układu sercowego.

Anemia u dzieci – najczęstsze przyczyny

Anemia u dzieci może być wynikiem wielu różnorodnych czynników, jednak najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niewystarczający poziom żelaza we krwi. Obniżony poziom żelaza we krwi prowadzi do spadku ilości krwinek czerwonych, powodując tym samym wystąpienie charakterystycznych objawów – warto pamiętać o tym, że anemia u dzieci objawia się między innymi bladością skóry i osłabieniem, bardzo często anemii towarzyszy także drażliwość i apatia.

Do najczęstszych przyczyn niedokrwistości u dzieci można zaliczyć między innymi różnego rodzaju błędy dietetyczne – warto pamiętać o tym, że uboga i źle dopasowana dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi dziecka wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Rodzice powinni uważać także na produkty takie jak krowie mleko – nadmierne spożywanie naturalnego mleka może prowadzić bowiem do zmniejszenia wchłaniania żelaza.

Nie można zapominać o tym, że w przypadku dzieci niedokrwistość może zostać wywołana również przez różnego rodzaju czynniki urazowe.

Żelazo dla niemowląt – rola żelaza w organizmie dziecka

Żelazo odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu – warto pamiętać o tym, że w przypadku niemowląt zapasy żelaza zgromadzone podczas życia płodowego wystarczają mniej więcej na 6 pierwszych miesięcy życia, po tym czasie poziom żelaza w organizmie zaczyna gwałtownie spadać.

Poziom żelaza u niemowląt można kontrolować między innymi poprzez dobór odpowiedniego pokarmu – wysokiej jakości pokarm syntetyczny zawiera łatwo przyswajalne żelazo, umożliwiające prawidłowy rozwój organizmu. Kobiety karmiące piersią powinny zadbać o zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych – warto pamiętać o tym, że w przypadku karmiących mam konieczną może okazać się dodatkowa suplementacja organizmu.

Warto podkreślić, że do diety dziecka po 6 miesiącu życia powinno stopniowo wprowadzać się produkty stałe bogate w wartościowe składniki odżywcze. Nie można zapominać również o tym, że żelazo dla niemowląt zawarte w posiłkach stałych będzie wchłaniać się o wiele lepiej w towarzystwie produktów bogatych w witaminę C.

Redakcja dwarazyw.pl

Nasz serwis jest tworzony przez zespół zaangażowanych redaktorów, którzy łączą pasję z wiedzą w dziedzinach związanych z dziećmi, zdrowiem, modą, poradnictwem oraz rozwojem osobistym. Każdy z naszych redaktorów posiada głęboką wiedzę. Możemy dzięki temu dostarczać treści najwyższej jakości. Jesteśmy tu, aby inspirować, edukować i wspierać naszych czytelników w ich codziennych wyzwaniach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?