dwarazyw.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i modzie

Moda

Jak dobrać czapkę dla dziecka do temperatury, aby uniknąć przegrzania?

Jak dobrać czapkę dla dziecka do temperatury, aby uniknąć przegrzania?

To właśnie przez głowę najszybciej traci się ciepło, dlatego w chłodne czy zimowe dni czapka na głowie dziecka jest absolutnym must have. Pojawia się jednak pytanie jak dobrać czapkę dla dziecka do temperatury, aby uniknąć przegrzania? Poznajcie odpowiedź na to pytanie.

Jaka jest odpowiednia temperatura do noszenia przez dziecko czapki?

Właściwie należało by tu dodać, że chodzi o czapkę, która chroni przed chłodem. W końcu można jeszcze wybrać czapkę, która chroni przed słońcem i promieniowaniem UV. Taką czapkę, najczęściej wykonaną z oddychającej bawełny dziecko zakłada na głowę, by uniknęło udaru słonecznego. Oczywiście mimo wszystko musi trzymać się w cieniu i jak najczęściej unikać słońca. Tak właśnie jest latem i w tych miesiącach przede wszystkim królują czapki z daszkiem typu full cup, a także miękkie czapki chłopięce i dziewczęce, a właściwie kapelusze przeciwsłoneczne z filtrem UV 50+. Oddychające i miękkie materiały zapewniają dzieciom komfort nawet w upalny dzień. Jeżeli chodzi o czapki chłopięce i dziewczęce zimowe, to należy je zakładać małym dzieciom w wieku do 2-3 lat gdy temperatura oscyluje w granicach 10 stopni. Z kolei w przypadku dzieci rocznych jest to jeszcze wyższa temperatura, czyli 15 stopni. Starsze dzieci od 4 roku życia wzwyż powinny zakładać czapkę, gdy temperatura sięga około 5 stopni. Trzeba jeszcze pamiętać, że nie liczy się tylko temperatura, ale i wilgotność powietrza i wiatr. Przez te dwie składowe odczuwalna temperatura może być niższa niż ta, którą wskazuje termometr. Zresztą obecnie na aplikacji z pogodą można zobaczyć nie tylko temperaturę powietrza, ale i tę odczuwalną. Zatem gdy temperatura przekracza 15 stopni jesienią czy zimą nie należy zakładać dziecku czapeczki, aby uniknąć przegrzania. Latem jak już wspominaliśmy sytuacja jest zgoła inna.

Jaką czapkę wybrać dla dziecka na zimę? Postaw na oddychający materiał

Na pewno należy wybrać dla dziecka odpowiednią czapkę, która zapewni wymianę powietrza, komfort cieplny, a jednak również nie przemoknie. Na prawdziwie zimową aurę, która dodatkowo jest mroźna najlepiej wybrać czapki, które wykonane są z połączenia poliamidu, wiskozy, a także poliestru. Jeżeli zima nie jest bardzo sroga i temperatura jest na lekkim minusie albo lekkim plusie to może sprawdzić się czapka akrylowa z dodatkiem polaru.

czapka dla dziecka

Jaki krój zimowej czapki będzie najlepszy?

Jeśli chodzi o kroje to do wyboru macie ich mnóstwo. Czapki chłopięce i dziewczęce typu uszatki są dobrą opcją, bo chronią nie tylko głowę, ale i uszy przed przewianiem i infekcją. Takie czapki wykonane z nieprzemakalnego materiału i posiadające wypełnienie z polaru na pewno będą przez dziecko chętnie wkładane na głowę. Co istotne taka czapka może być zapinana pod brodą, co pozwoli uniknąć jej zsunięcia się z głowy w czasie zimowych szaleństw na śniegu. Dobrym wyborem może być też dopasowana do głowy czapka wywijana wykonana z poliestru. Można też decydować się na krój kominiarki. Zaletą takiej czapki jest fakt, że nie trzeba już do niej dobierać szalika czy komina.

Czy warto wybierać wełniane czapki dla dzieci?

Czapka wełniana gryzie i dziecko nie chce jej przez to nosić? W takim razie wybraliście nieodpowiednie. Na pewno ten rodzaj czapek chłopięcych i dziewczęcych świetnie się sprawdzi i zapewni termoregulację. Krótko mówiąc dziecko w takiej czapce się nie przegrzeje. Oczywiście powinna być wybrana na odpowiednie warunki pogodowe. Wełna merino, która świetnie się sprawdza może być połączona z miękkim polarem. W ten sposób czapka będzie dla dziecka jeszcze przyjemniejsza w noszeniu. Co ciekawe czapka może być także wyposażona w elementy odblaskowe i na pewno na taki model warto postawić i to nie tylko na stoku, gdzie łatwo o kolizję, bo widoczność bywa różna, ale i na codzienne zimowe spacery.

Poza aspektem wygody i komfortu termicznego istotne znaczenie ma jeszcze dopasowanie czapki do kurtki albo przynajmniej szalika i rękawiczek. Warto postawić na komplet od jednego producenta w podobnej tonacji kolorystycznej. Dziecko, które od małego wyrobi sobie nawyk wkładania czapki zimą, być może gdy dorośnie nie będzie stroniło od nakrycia głowy wtedy, gdy jest to konieczne.

Udostępnij