dwarazyw.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i modzie

Dziecko

Zabawy dla dzieci w ogrodzie – kreatywne pomysły na każdą pogodę

Zabawy dla dzieci w ogrodzie – kreatywne pomysły na każdą pogodę

Ruch to kluczowy element dla prawidłowego rozwoju dziecka. Póki mamy ładną pogodę warto skorzystać z ostatnich ciepłych dni i zachęcić maluchy do zabaw na zewnątrz. Te pomysły na zabawy dla dzieci w ogrodzie, pozwolą wam się zainspirować i zorganizować swoim podopiecznym niezły ubaw. 

Budowanie namiotu

Będziemy potrzebowali kilku kijków, starego koca lub prześcieradła i dobrych chęci. Najprostszą kryjówkę zbudujemy na zasadzie indiańskiego tipi. Dzieciaki chętnie nam pomogą  w budowaniu konstrukcji. Zapewniając maluchom własny szałas, tworzymy dla nich przestrzeń, w której mogą być kreatywne i wymyślać różne zabawy. Dodatkowo własny szałas można po swojemu udekorować.

Poszukiwanie skarbu

Zabawy dla dzieci w ogrodzie mogą być bardzo proste do zorganizowania albo wymagać od nas odrobinę więcej kreatywności. Jaka będzie zabawa w poszukiwanie skarbu, zależy tylko od nas. Kluczem jest ukrycie zabawki albo nagrody, czyli naszego celu. Następnie możemy narysować prostą mapę, którą dziecko będzie próbować rozszyfrować albo listę niebezpośrednich wskazówek. Jeśli nie mamy chęci, żeby zabawę komplikować, zwykłe mówienie ciepło – zimno również będzie dla dzieciaków frajdą. 

Własny ogródek

Mając starsze dziecko, może być nam trudno je zaciekawić zbyt prostymi zabawami. Dlatego proponujemy, aby jedną grządkę przeznaczyć dla naszej pociechy. Mając podstawowe narzędzia ogrodnicze i nasiona lub sadzonki, możemy nauczyć malucha dbania o rośliny, obowiązkowości i szacunku do natury. Podejście, w którym uczymy dziecko przez praktyczny przykład jest jednym z najbardziej skutecznych.

Tor przeszkód

Czasami obojętnie jak bardzo się staramy, zabawy dla dzieci w ogrodzie nie będą zachęcające. Wtedy proponujemy odwołać się do chęci rywalizacji, która jest w każdym człowieku, nawet tym małym. Zachęćmy dzieci do podjęcia wyzwania i zbudujmy im krótki tor przeszkód. Wystarczą nam do tego zwykłe sznurki, liny, meble ogrodowe, butelki po napojach, kamienie i szyszki. Jeśli dzieciaki są chętne, spróbujcie zaprojektować tor przeszkód wspólnie. Nie bójcie się pobrudzić. Warto zachęcać dzieci do takich aktywności jak czołganie, turlanie się, wspinanie czy utrzymywanie równowagi. Ruch i świeże powietrze bardzo dobrze wpłyną na wasze pociechy. 

Gra w piłkę

Obojętnie jaka gra w piłkę, będzie dla dzieci ekscytująca. Dla najmłodszych możemy zorganizować rzucanie do celu albo grę w kolory. Starsze dzieci możemy nauczyć podstaw gry w siatkówkę, piłkę nożną lub koszykówkę.

Rysowanie kredą

Jeśli mamy obok naszego domu kawałek betonu lub kostki brukowej, warto zaopatrzyć się w kredę. Ten prosty pomysł zachęci dziecko do kreatywnej zabawy. Jeśli nasza pociecha nie ma w sobie nic z artysty, może warto pokazać jej grę w klasy i inne zabawy, które można prowadzić na polu, narysowanym kredą. 

Piknik 

Organizacja pikniku może również być dobrą zabawą dla dzieci w ogrodzie. Nie wszystko jednak musi być na naszej głowie. Najpierw zachęćmy dzieci do pomocy w kuchni. Pozwólmy im posmarować chleb i zrobić kanapki, przygotować napoje albo wybrać kubki i talerzyki. Warto pokierować dziecko, co powinno zrobić, a nie wyręczać je. Nauka samodzielności i odpowiedzialności w kontrolowanych warunkach, przygotuje je do dalszego życia. Kiedy dzieci będą miały świadomość, że pomogły w zorganizowaniu pikniku, będą czerpały z niego więcej przyjemności. Dodatkowo, pamiętajmy, że na świeżym powietrzu wszystko lepiej smakuje!

Sezon jesienno – zimowy

Co zrobić kiedy nadejdzie jesień i zima? Na pewno nie można zrezygnować z zabaw dla dzieci w ogrodzie. Pogoda nie powinna być dla nas przeszkodą do wychodzenia z domu. Wystarczy pamiętać o odpowiednim ubraniu do pogody. Jesienią i zimą na podwórku robi się jeszcze ciekawiej, ponieważ kwitną wrzosy i spadają kolorowe liście i kasztany. Dla dziecka to szansa na odkrycie czegoś nowego i okazja do jeszcze większej frajdy.

Udostępnij