dwarazyw.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i modzie

Poradnik

Kornik w domu – dlaczego trzeba się go pozbyć?

Kornik w domu – dlaczego trzeba się go pozbyć?

Korniki w meblach to dość poważny problem. Są to szkodliwe owady, które potrafią przynieść wiele zniszczenia. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób sobie z nimi radzić.

Kornik w domu

Okazuje się, że drewno jest bardzo piękne, a jego naturalny wygląd sprawia, iż chętnie kupowane są z niego meble oraz dodatki. Do tego trzeba doliczyć posadzki oraz artykuły codziennego użytku. Warto wiedzieć o tym, że utrzymanie drewna nierzadko jest czasochłonne, zwłaszcza wtedy, kiedy zalęgną się w nim owady, co bywa dość częste. Okazuje się, że szkodniki drewna biorą na cel przeważnie drewno rozbiórkowe. Jednakże celem nierzadko jest też założenie gniazda w drewnie użytkowym. Nierzadko człowiek nieświadomie zaprasza korniki do swojego domu. Najczęściej taka sytuacja jest wtedy, gdy przenosi się zainfekowane drewno, które przeznaczone jest do renowacji. Do tego trzeba doliczyć meble kupione na targach staroci. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na zwalczenie korników, które są bardzo problematyczne.

Dlaczego korniki w drewnie to spore zagrożenie?

Korniki to ogólne określenie na szkodniki drewna. Do tej grupy trzeba zaliczyć owady, które zasiedlają oraz niszczą żywe drewno. Mowa tutaj przede wszystkim o tykotku pstrym, a także spuszczelu pospolitym. Warto także dodać kołatka domowego, a także miazgowca parkietowego. Wiele osób zastanawia się, dlaczego pomimo niewielkich rozmiarów takie owady traktowane są jako nieproszone gości i często ludzie widzą w nich zagrożenie. Okazuje się, że korniki nie żerują pojedynczo, ale stadami. Przede wszystkim zasiedlają też elementy drewniane w budynkach, w tym wierzby dachowe, parkiety, a także stropy, co jest bardzo problematycznym zjawiskiem. Należy wiedzieć, że z czasem korniki niszczą je i sprawiają, iż wszelkie konstrukcje drewniane tracą na wytrzymałości. Efektem działania tych owadów jest to, że budowle stają się bardziej kruche, a dodatkowo podatne na wszelkie zniszczenia.

Z jakiego powodu należy eliminować wszelkie korniki?

Należy wiedzieć o tym, że korniki traktują drewno jako schronienie, a dodatkowo i pożywienie. Dlatego często znajdują się w domu człowieka. Jeżeli już zaatakują drewno i wgryzą się do środka, istnieje bardzo duża szansa na to, że założą w nim gniazda, w których następnie samica złoży jaja. Jest to bardzo groźne zjawisko, które przynosi wiele zniszczeń. Jak się okazuje, z poczwarek bardzo szybko wylegną się larwy, które zaczną drążyć korytarze w drewnianych meblach. Od tego jest bardzo blisko do destrukcji mebli. Warto dodać, że korniki można znaleźć w drewnie na praktycznie każdym etapie jego użytkowania. Takie owady atakują rosnące drzewa i niszczą je. Ponadto pojawiają się w procesie suszenia drewna oraz obróbki. Można je znaleźć także w drewnach. Dlatego korniki to bardzo powszechny problem. Zawsze trzeba być czujnym i obserwować zmiany na drewnie i reagować właściwie na nie. Korniki w meblach to problem, który pojawia się w wielu krajach. Zawsze trzeba być na takie owady czujnym, bowiem mogą przynieść wiele zniszczeń.

Udostępnij