dwarazyw.pl

Blog tematyczny o parentingu, zdrowiu i modzie

Poradnik

Jak wybielić białe ubrania – sprawdzone sposoby na wybielanie ubrań

Jak wybielić białe ubrania – sprawdzone sposoby na wybielanie ubrań

Pranie jasnych ubrań wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad – podczas czyszczenia białej odzieży niezwykle ważną kwestią okaże się między innymi dobór odpowiedniej temperatury prania oraz zakup skutecznych i bezpiecznych detergentów.

Jak wybielić białe ubrania – oznaczenia na metce

Czyszczenie i wybielanie jasnych ubrań wymaga stosowania się do wytycznych producenta umieszczonych na metce – warto pamiętać o tym, że producent powinien zawrzeć tam nie tylko informacje dotyczące maksymalnej temperatury, ale także kwestie związane z wirowaniem, wybielaniem czy suszeniem danej tkaniny.

Podczas prania i wybielania białych ubrań warto pamiętać o tym, że wysoka temperatura zapewni skuteczne pozbycie się plam, nie można zapominać jednak, że wysokie temperatury w połączeniu z agresywnymi środkami chemicznymi mogą prowadzić do poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia tkanin.

Jak wybielić białe ubrania – sprawdzone sposoby na wybielanie ubrań

Osoby zastanawiające się nad tym, jak wybielić białe ubrania powinny pamiętać, że skuteczne czyszczenie jasnej odzieży opiera się na kilku ważnych zasadach. Oprócz temperatury i jakości zastosowanego detergentu niezwykle ważną rolę odgrywa także stopień twardości wody – im miększa woda, tym łatwiej o zachowanie nieskazitelnego wyglądu ubrań. Łatwym i sprawdzonym sposobem na zmiękczenie wody jest zastąpienie płynu do płukania szklanką octu. Warto pamiętać o tym, że wybielanie ubrań przy pomocy octu nie powinno być łączone z chemicznymi detergentami czy substancjami o odczynie zasadowym takimi jak soda.

Dobrym sposobem na wybielanie ubrań okaże się także dodanie do przegródki z proszkiem do prania niewielkiej ilości sody – warto pamiętać o tym, że w przypadku poszarzałych, delikatnie zaplamionych ubrań wystarczy już zaledwie kilka łyżek produktu.

Wybielanie ubrań – jak wybielić delikatne ubrania?

Wybielanie ubrań wykonanych z delikatnych tkanin może okazać się dość sporym wyzwaniem – podczas odplamiania odzieży wrażliwej na działanie wysokich temperatur i agresywnych detergentów doskonale sprawdzi się między innymi szare, naturalne mydło. Dobrym pomysłem może okazać się również dodanie do wody i mydła odrobiny proszku do pieczenia. Szare mydło w połączeniu z letnią wodą i proszkiem do pieczenia pomoże w skutecznym usunięciu plam.

W przypadku delikatnych tkanin niezwykle ważną kwestią okaże się także odpowiednie suszenie – warto pamiętać o tym, że białą odzież najlepiej wieszać na świeżym powietrzu.

Pielęgnacja białych ubrań – o czym pamiętać?

Na zachowanie nieskazitelnego wyglądu białych ubrań wpływa wiele różnorodnych czynników. Pierwszą niezwykle istotną kwestią, która pomoże w zachowaniu blasku i świeżości białej odzieży jest odpowiednia segregacja. Jasne ubrania pod żadnym pozorem nie powinny być prane wraz z kolorowymi – mieszanie tkanin o różnych kolorach może prowadzić między innymi do trwałego odbarwienia odzieży.

Oprócz tego białe, poplamione tkaniny warto namoczyć przed praniem w letniej wodzie – warto pamiętać o tym, że odpowiednie przygotowanie ubrań ułatwi szybkie i bezproblemowe pozbycie się nawet bardzo uciążliwych plam.

Udostępnij