Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój osobisty rodzaje motywacji

Dwa rodzaje motywacji

Data publikacji 30 września 2022


Bardzo dużo osób zastanawia się, jakie są rodzaje motywacji. Obecnie istnieje wiele definicji tego słowa. Jedna z nich mówi, iż jest to stan gotowości do podjęcia danego działania, który uwarunkowany jest wszelakimi czynnikami. Warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje motywacji.

Jakie są rodzaje motywacji

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że brak motywacji źle wpływa nie tylko na sferę prywatną, ale również na zawodową. Z tego powodu bardzo istotne jest poznanie sposobów na jej zwiększenie. Przede wszystkim trzeba stawiać oraz realizować cele. Niestety nie każdy o tym pamięta w obecnych czasach. Co istotne, w zależności od stawianych celów, motywacja przebiega na różne sposoby. Bardzo często okazuje się, że gotowość do działania jest nietrwała, a ponadto szybko przemija. Żeby tego unikać, najlepiej postawić na profesjonalne systemy motywacyjne, które są bardzo skuteczne. Mowa tutaj o programach, które pomagają ustalić realny cel oraz skupić się na jego osiągnięciu. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że motywacja nierzadko jest uwarunkowana czynnikami wewnętrznymi, a ponadto zewnętrznymi. Trzeba też wiedzieć, że motywacja wewnętrzna wynika przede wszystkim z własnych potrzeb oraz pragnień, do których się dąży.

Motywacja

Warto wiedzieć o tym, że cechą motywacji wewnętrznej jest ciekawość, a efektem realizacji zamierzonych celów nie są wyłącznie korzyści materialne, ale również satysfakcja. Bardzo ciekawym przykładem może być motywacja do nauki. Mowa tutaj o zdobywaniu wiedzy. Warto też powiedzieć o motywacji do treningów, dzięki którym można poczuć się dobrze. Oprócz tego jest to świetne spędzanie wolnego czasu. Dobrze dodać, że motywacja zewnętrzna opiera się głównie na czynnikach, które pochodzą z zewnątrz. Mowa tutaj na przykład o pieniądzach. Często pojawia się motywacja do pracy dla zarobków pozwalających opłacić wszelkie rachunki oraz inne finansowe zobowiązania. Trzeba też wiedzieć o tym, że elementem stymulującym jest w takim wypadku wypłata, a nie proces prowadzący do jej osiągnięcia. Należy też dodać, że istotą takiej motywacji jest wzbudzanie potrzeb poprzez stosowanie nie tylko nagród, ale też korzyści czy kar.

Czym jest motywacja

Co istotne, strach przed obniżeniem premii bądź degradacja stanowiska nierzadko stanowi czynnik motywacji do pracy. Warto też dodać, że motywacja zewnętrzna nie jest zależna od nas samych. Okazuje się, że jedynie umiejętne połączenie motywacji typu wewnętrznego oraz zewnętrznego pozwala zbudować coś takiego, jak np. trwała motywacja. Warto dodać, że motywacja zewnętrzna oraz wewnętrzna nierzadko ma charakter negatywny bądź pozytywny. Natomiast motywacja pozytywna opiera się przede wszystkim na dodatnich wzmocnieniach i związana jest z zachowaniem dążenia do jakiegoś konkretnego celu przy zastosowaniu tylko dobrych emocji. Jeśli mowa o motywacji negatywnej, to trzeba wyjaśnić, że jest to mechanizm, który opiera się na wszelkiego rodzaju krach. Związane są one z zachowaniem dążenia do czegoś, czyli np. ucieczki. Tego typu zjawisko skutecznie buduje lęk, a dodatkowo poczucie zagrożenia.

Redakcja dwarazyw.pl

Nasz serwis jest tworzony przez zespół zaangażowanych redaktorów, którzy łączą pasję z wiedzą w dziedzinach związanych z dziećmi, zdrowiem, modą, poradnictwem oraz rozwojem osobistym. Każdy z naszych redaktorów posiada głęboką wiedzę. Możemy dzięki temu dostarczać treści najwyższej jakości. Jesteśmy tu, aby inspirować, edukować i wspierać naszych czytelników w ich codziennych wyzwaniach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?